Stará sezóna za námi a další před námi...

09.07.2019 15:29

     Loňská sezóna už je nenávratně v archivu a náš tým se pomalu připravuje na tu novou. Chystáme nějaké změny a věříme, že se nám podaří ta nadcházející lépe uchopit a navázat tak na naší bohatou historii. Od nového ročínku bude i nový systém soutěže, ale k tomu se dostaneme. Začneme tedy krátkým zhodnocením té minulé, pak pomalu navážeme na novinky z týmu a skončíme představením herního systému Severočeské Basketbalové Ligy pro sezónu 2019/2020. 

     Pokud bychom se měli ohlédnout za posledním ročníkem, tak ho lze charakterizovat slovem "hledání". Po odchodu několika opor týmu to bylo opravdu o hledání souhry. Tým doplnili mladí hráči a společně s těmi zkušenějšími jsme se snažili najít souhru na hřišti. To se nám proti zkušenějším týmům nedařilo vůbec a porážka v prvním kole playoff se zkušeným Baníkem Most byla asi nejlepší ukázkou a důkazem, že tento krok se nám moc nepodařil. Bylo z toho nakonec 5.místo v soutěži a nejrychlejší možný konec v sezóně, kdy jsme ve své podstatě na konci února již měli po basketu. Je to škoda, protože mladíci, kteří doplnili kádr jsou individuálně velmi slušně basketbalově vybaveni, ale přístup a herní mentalita jsou už trochu jiné. V klíčových momentech nám právě ona zkušenost chyběla. Bohužel se nám ani rychlostí nepodařilo některé týmy přehrát, což by se s ohledem na omlazení dalo předpokládat. Výsledkem byla tak trochu hořkost z některých výkonů. Do toho náš tým stárne a na výsledcích se podepsala i absence právě oněch zkušených hráčů. V sekci soupiska týmu najdete doplněné statistiky hráčů o data z minulé sezóny.

     Pojďme k těm novinkám pro další sezónu. Tou asi nejdůležitější je konec Tomáše Jelínka u trenérského kormidla. Po 20 sezónách, ve kterých tento tým pod jeho taktovkou získal 11 titulů a který dlouhá léta vládl severočeské oblasti, se Tomáš rozhodl přesunout do role čestného člena. Za náš tým mu patří velký dík i za to, jak organizačně se celou tu dobu o tým staral. Na jeho místo zatím není náhrada a v tuto chvíli hledáme někoho, kdo by tým vedl během zápasů. Snad se nám tento post podaří do konce prázdnin obsadit. Další novinkou je návrat Tondy Pištěckého do sestavy. Tonda už přislíbil, že by se k hraní opět chtěl vrátit. Jeho zkušenosti týmu velmi pomohou. Dalším možným navrátilcem, s kterým nyní mluvíme o možném návratu je Martin Stavěl. Opět velmi zkušený hráč a také opora týmu z let minulých. I jeho zkušenosti by byly příslibem. Na hraně je další setrvání v týmu u Čudly Výborného. Ten se celou loňskou sezónu potýkal s vleklými problémy s kotníkem a jeho návrat je v tuto chvíli hodně s otazníkem. Stejný otazník je u Míši Žaluda a i u něj jsou důvody zdravotní. Jak jsem psal výše, tak kostra týmu z nejúspěšnějších let opravdu stárne. Mladých na doplnění kádru mnoho není. I tak věříme, že letošní sezóna bude lepší než dvě poslední. 

     A nyní k novému hernímu systému Severočeské Basketbalové Ligy. Došlo ke sloučení nejvyšší a druhé nejvyšší krajské soutěže. Do soutěže je tedy přihlášeno celkem 18 týmů z Ústeckého a Libereckého kraje. Vytvořily se celkem 3 skupiny po šesti týmech, kde se týmy utkají systémem každý s každým doma/venku. Po odehrání těchto utkání (10 zápasů pro každý tým ve skupině) dojde k vytvoření finálových skupin, kdy první dva celky z každé základní skupiny postoupí do skupiny o 1.-6.místo (opět každý s každým systémem doma/venku). Týmy na třetím a čtvrtém místě základních skupin spadnou do skupiny o 7.-12.místo (každý s každým, doma/venku) a poslední dva týmy z káždě základní skupiny logicky o 13.-18.místo (každý s každým, doma/venku). Čeká nás tedy celkem 20 zápasů. 

 

Týmy ve skupinách jsou následovně: 

Skupina A: BK Teplice, Baník Most A, Baník Most B, Levharti Chomutov, BA Louny, BA 2006 Roudnice nad Labem

Skupina B: TJ Slovan Varnsdorf, SLUNETA Ústí nad Labem, BK Děčín Juniorka, BK Děčín Boletice, BK Česká Lípa, USK Slávia Liberec

Skupina C: Skřivánci Ústí nad Labem, BK Real Roudnice nad Labem, BK Děčín A, BK Děčín D, ASK Lovosice, Slavoj Litoměřice